Skip to content

818 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1928

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 24, 2013

Property Information

Block108
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
52%
Improvement Value:$63,100
48%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,377+3.1%
2024$5,215+5.3%
2023$4,954+0.9%
2022$4,909+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 8909, Page 675NU CodeUndivided interest (8)Recorded5/17/2013

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4372, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1928