Skip to content

851 Seventh StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1910

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 15, 1998

Property Information

Block114
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
51%
Improvement Value:$51,900
49%
Total Assessment$106,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+3.1%
2024$4,239+5.3%
2023$4,026+0.9%
2022$3,990+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5298, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1910