Skip to content

861 Seventh StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Date
Dec 24, 2024

Property Information

Block114
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,706
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
36%
Improvement Value:$129,700
64%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,348+3.1%
2024$8,097+5.3%
2023$7,691+0.9%
2022$7,621+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920