Skip to content

850 Hudson Avenue(Unit C0002)Secaucus, NJ 07094

Built 2013

Last Sale Price
$559,000
Last Sale Date
Jan 30, 2014

Property Information

Block114
Lot3
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3BR/2.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,174
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
15%
Improvement Value:$254,200
85%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,202+3.1%
2024$11,836+5.3%
2023$11,242+0.0%
2022$11,242
Property History

Property Sale

Sale
$559,000
DeedBook 8957, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 2013