Skip to content

767 Fourth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1928

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 20, 2012

Property Information

Block121
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
28%
Improvement Value:$141,600
72%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,041+3.1%
2024$7,799+5.3%
2023$7,408+0.9%
2022$7,341+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 8867, Page 714Recorded8/30/2012

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 8799, Page 681

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 8799, Page 681NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/8/2011

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5243, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1928