Skip to content

771 Second StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1961

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block123
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
45%
Improvement Value:$109,600
55%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,086+3.1%
2024$7,843+5.3%
2023$7,450+0.9%
2022$7,382+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 8113, Page 146Recorded1/29/2007

Property Sale

Sale
$376,000
DeedBook 5974, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1961