Skip to content

704 Eighth Street

Secaucus, NJ 07094

Built 1963

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 22, 2004

Property Information

Block73
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,700
34%
Improvement Value:$205,600
66%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,697+3.1%
2024$12,316+5.3%
2023$11,698+0.9%
2022$11,593+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,790DeedBook 7299, Page 225NU CodeFamily (1)Recorded6/11/2004

Property Sale

Sale
$154,450
DeedBook 4360, Page 238

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 3889, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1963