Skip to content

1 Gail PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1956

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block174
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,767
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
37%
Improvement Value:$151,200
63%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,894+3.1%
2024$9,597+5.3%
2023$9,116+0.9%
2022$9,034+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft1,767DeedBook 9132, Page 360Recorded7/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956