Skip to content

813 Sixth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block125
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-B-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,553
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,900
26%
Improvement Value:$152,400
74%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,483+3.1%
2024$8,228+59.0%
2023$5,176+0.9%
2022$5,130+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$865,000
Sq Ft2,553DeedBook 9952, Page 575Recorded12/26/2025

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,553DeedBook 9707, Page 492NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/2/2022

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9454, Page 494NU CodeFamily (1)Recorded12/4/2019

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4347, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1910