Skip to content

793 Fifth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block127
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
59%
Improvement Value:$81,300
50%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,100+3.1%
2024$6,886+5.3%
2023$6,541-7.1%
2022$7,042+16.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955