Skip to content

719 Irving PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block93
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
65%
Improvement Value:$50,900
35%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,962+3.1%
2024$5,783+10.3%
2023$5,243+1.0%
2022$5,193+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953