Skip to content

236 Front StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 6, 1993

Property Information

Block129
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
57%
Improvement Value:$74,900
43%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,128+3.1%
2024$6,914+5.3%
2023$6,567+0.9%
2022$6,508+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4675, Page 126

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 4387, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1955