Skip to content

722 Irving PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 27, 2002

Property Information

Block94
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
63%
Improvement Value:$54,500
37%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,950+3.1%
2024$5,771+5.3%
2023$5,482+0.9%
2022$5,432+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7034, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1952