Skip to content

25 Luhmann TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2009

Property Information

Block218
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,027
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
35%
Improvement Value:$238,900
65%
Total Assessment$365,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,948+3.1%
2024$14,499+5.3%
2023$13,772+0.9%
2022$13,648+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft3,027DeedBook 7381, Page 292NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1960