Skip to content

809 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 1994

Property Information

Block131
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,915
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
43%
Improvement Value:$92,800
57%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,670+3.1%
2024$6,469+5.3%
2023$6,145+0.9%
2022$6,090+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4231, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1926