Skip to content

186 Front StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2014

Property Information

Block131
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,171
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,100
49%
Improvement Value:$95,800
51%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,648+3.1%
2024$7,418+5.3%
2023$7,046+0.9%
2022$6,983+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925