Skip to content

767 Irving Place

Secaucus, NJ 07094

Built 1900

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 24, 2014

Property Information

Block136
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,341
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
51%
Improvement Value:$53,500
49%
Total Assessment$108,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,436+3.1%
2024$4,302+5.3%
2023$4,087+0.9%
2022$4,050+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,341DeedBook 8988, Page 360NU CodeFamily (1)Recorded8/12/2014

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 7226, Page 326Recorded2/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900