Skip to content

718 First Street

Secaucus, NJ 07094

Built 1900

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block87
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
63%
Improvement Value:$41,200
37%
Total Assessment$111,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,558+3.1%
2024$4,421+5.3%
2023$4,200+0.9%
2022$4,162+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9606, Page 428Recorded10/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900