Skip to content

1443 Paterson Pl Rd

Secaucus, NJ 07094

Built 1900

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 20, 2001

Property Information

Block167
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
60%
Improvement Value:$63,600
66%
Total Assessment$96,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,965-18.0%
2024$4,838+5.3%
2023$4,596+0.9%
2022$4,554+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5862, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1900