Skip to content

154 Front StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block139
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class103
Description2S-B-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,200
59%
Improvement Value:$151,200
41%
Total Assessment$365,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,952+3.1%
2024$14,503+5.3%
2023$13,776+0.9%
2022$13,651+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 9041, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1952