Skip to content

1317 Paterson Plank RoadSecaucus, NJ 07094

Built 1993
Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 6, 1991

Property Information

Block139
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
38%
Improvement Value:$262,600
62%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,391+3.1%
2024$16,868+5.3%
2023$16,023+0.9%
2022$15,878+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$175,000