Skip to content

272 Born Street

Secaucus, NJ 07094

Built 1910

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block168
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
42%
Improvement Value:$99,300
58%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,022+3.1%
2024$6,811+5.3%
2023$6,469+0.9%
2022$6,411+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 9587, Page 888NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 7722, Page 258Recorded11/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1910