Skip to content

725 Fourth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1915

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block83
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
46%
Improvement Value:$85,500
54%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,457+3.1%
2024$6,263+30.4%
2023$4,803+6.5%
2022$4,510+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 9763, Page 621Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 9586, Page 229NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915