Skip to content

274 Born Street

Secaucus, NJ 07094

Built 1941

Last Sale Date
Jan 1, 2025

Property Information

Block168
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-B-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
48%
Improvement Value:$78,400
52%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,917+3.2%
2024$5,731+5.5%
2023$5,431+1.0%
2022$5,380+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1941