Skip to content

738 Fifth Street

Secaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block83
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
52%
Improvement Value:$50,700
48%
Total Assessment$105,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,321+3.1%
2024$4,191+5.3%
2023$3,981+0.9%
2022$3,945+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 8332, Page 65Recorded9/21/2007

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

DeedBook 7061, Page 218Recorded5/29/2003

Property Built

Built

Year Built: 1930