Skip to content

108 Franklin StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2013

Property Information

Block215
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
44%
Improvement Value:$112,400
56%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,200+3.1%
2024$7,954+5.3%
2023$7,555+0.9%
2022$7,487+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959