Skip to content

22 Elizabeth CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1956

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 16, 2016

Property Information

Block177
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,948
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,300
38%
Improvement Value:$149,500
62%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854+3.1%
2024$9,557+5.3%
2023$9,078+0.9%
2022$8,996+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,948DeedBook 9163, Page 691Recorded12/9/2016

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8826, Page 650

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 8826, Page 850Recorded12/29/2011

Property Built

Built

Year Built: 1956