Skip to content

18 Elizabeth CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 16, 2007

Property Information

Block177
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,127
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,700
33%
Improvement Value:$243,600
67%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,784+3.1%
2024$14,340+5.3%
2023$13,621+0.9%
2022$13,498+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,127DeedBook 8357, Page 266Recorded10/23/2007

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4834, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1952