Skip to content

735 County AveSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block97
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
44%
Improvement Value:$98,800
56%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,239+3.1%
2024$7,021+5.3%
2023$6,669+0.9%
2022$6,609+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9605, Page 732NU CodeTitle correction (4)Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 7298, Page 156Recorded6/9/2004

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 4206, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1960