Skip to content

91 Huber StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1958

Last Sale Price
$502,500
Last Sale Date
May 12, 2005

Property Information

Block179
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,431
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
35%
Improvement Value:$205,000
71%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,895-2.0%
2024$12,133+66.2%
2023$7,299+0.9%
2022$7,233+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$502,500

From:

To:

Sq Ft1,431DeedBook 7586, Page 278NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/20/2005

Property Built

Built

Year Built: 1958