Skip to content

827 Third StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 8, 2005

Property Information

Block129
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
48%
Improvement Value:$102,600
52%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,057+7.0%
2024$7,529+5.3%
2023$7,152+0.9%
2022$7,087+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 7473, Page 309Recorded2/17/2005

Property Built

Built

Year Built: 1955