Skip to content

1 Fairview AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1942

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 29, 2014

Property Information

Block179
Lot66
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
64%
Improvement Value:$55,100
36%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,216+3.1%
2024$6,029+5.3%
2023$5,727+0.9%
2022$5,675+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942