Skip to content

731 Golden AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1927

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 7, 2006

Property Information

Block88
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
57%
Improvement Value:$53,100
43%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,054+3.1%
2024$4,902+5.3%
2023$4,656+0.9%
2022$4,614+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927