Skip to content

167 Franklin Street

Secaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Date
Jan 13, 2025

Property Information

Block196
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
47%
Improvement Value:$74,600
53%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,745+3.1%
2024$5,572+5.3%
2023$5,293+0.9%
2022$5,245+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920