Skip to content

163 Franklin StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1926

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 10, 1995

Property Information

Block196
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 1/2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,138
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
48%
Improvement Value:$69,200
52%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,446+3.1%
2024$5,283+5.3%
2023$5,018+0.9%
2022$4,973+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4878, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1926