Skip to content

151 Franklin StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2015

Property Information

Block196
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
61%
Improvement Value:$55,600
39%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,876+3.1%
2024$5,699+5.3%
2023$5,414+0.9%
2022$5,365+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$334,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 8964, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1925