Skip to content

166 Huber Street

Secaucus, NJ 07094

Built 1925

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 27, 2011

Property Information

Block196
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
46%
Improvement Value:$65,100
54%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,910+3.1%
2024$4,763+5.3%
2023$4,524+0.9%
2022$4,483+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 8796, Page 776Recorded6/16/2011

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 7369, Page 112Recorded9/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1925