Skip to content

1060 Farm RoadSecaucus, NJ 07094

Built 1925

Last Sale Date
May 23, 2018

Property Information

Block199
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage852
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
48%
Improvement Value:$48,500
52%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,785+3.1%
2024$3,671+5.3%
2023$3,487+0.9%
2022$3,456+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925