Skip to content

1066 Luhmann TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block211
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,113
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
44%
Improvement Value:$117,700
56%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+3.1%
2024$8,275+5.3%
2023$7,860+33.7%
2022$5,881+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,113DeedBook 9571, Page 475Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,113DeedBook 9479, Page 756Recorded3/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955