Skip to content

25 Allan TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$646,000
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block208
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
60%
Improvement Value:$60,800
40%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,220+3.1%
2024$6,033+10.1%
2023$5,480+1.0%
2022$5,429+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$646,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 9708, Page 867Recorded11/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952