Skip to content

107 Franklin StreetSecaucus, NJ 07094

Built 2009

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 1, 2005

Property Information

Block212
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
26%
Improvement Value:$253,600
74%
Total Assessment$341,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,978+3.1%
2024$13,558+5.3%
2023$12,878+0.9%
2022$12,762+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 7594, Page 158Recorded6/24/2005

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4186, Page 124