Skip to content

1070 Garry TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 13, 2013

Property Information

Block215
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,316
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
25%
Improvement Value:$274,500
75%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,936+3.1%
2024$14,487+10.8%
2023$13,078+0.9%
2022$12,960+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 8899, Page 745

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,113DeedBook 8818, Page 933NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/15/2011

Property Built

Built

Year Built: 1955