Skip to content

99 Central LaneSecaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 13, 2019

Property Information

Block215
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
55%
Improvement Value:$61,800
45%
Total Assessment$136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,573+3.1%
2024$5,406+5.3%
2023$5,135+0.9%
2022$5,088+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 9385, Page 961Recorded3/8/2019

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 9385, Page 961

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 9385, Page 961

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 5265, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1930