Skip to content

1136 Stonewall LaneSecaucus, NJ 07094

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2019

Property Information

Block218
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
45%
Improvement Value:$121,700
55%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,101+3.1%
2024$8,827+5.3%
2023$8,384+0.9%
2022$8,309+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4813, Page 134

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4237, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1970