Skip to content

836 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block113
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
41%
Improvement Value:$124,100
59%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679+3.1%
2024$8,418+5.3%
2023$7,996+0.9%
2022$7,924+8.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962