Skip to content

130 Central LaneSecaucus, NJ 07094

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 1997

Property Information

Block218
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,262
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
49%
Improvement Value:$95,900
51%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,668+5.0%
2024$7,303+5.3%
2023$6,937+0.9%
2022$6,874+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 4321, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1956