Skip to content

131 Sunset KeySecaucus, NJ 07094

Built 1976

Last Sale Price
$551,700
Last Sale Date
Dec 14, 2017

Property Information

Block21
Lot9
QualifierC0131
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
35%
Improvement Value:$117,400
65%
Total Assessment$180,500

Sale
$551,700

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 9275, Page 714NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/24/2018

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 8175, Page 146Recorded4/5/2007

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

DeedBook 7092, Page 275Recorded7/23/2003

Property Built

Built

Year Built: 1976