Skip to content

674 Ninth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Price
$202,300
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block65
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,135
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
42%
Improvement Value:$121,600
58%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,577+3.1%
2024$8,319+5.3%
2023$7,902+0.9%
2022$7,831+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$202,300

From:

To:

Sq Ft2,135DeedBook 7424, Page 122Recorded12/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1960