Skip to content

672 Ninth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block65
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage927
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
54%
Improvement Value:$74,600
46%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,654+3.1%
2024$6,454+5.3%
2023$6,130+0.9%
2022$6,075+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960