Skip to content

687 Hudson AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 28, 2004

Property Information

Block66
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,900
36%
Improvement Value:$161,300
64%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,238+3.1%
2024$9,930+5.3%
2023$9,433+0.9%
2022$9,347+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 7391, Page 329NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1960